Proč právě Albánie?

 

1. Přírodní a zdravé bio produkty

Díky své geografické poloze, úrodnosti půdy  a specifickému podnebí je Albánie předurčená k převážně zemědělské produkci. Zemědělství, ať už živočišná nebo rostlinná výroba, je zde provozováno tradičním způsobem  bez umělých hnojiv či geneticky upravovaných plodin. Neexistuje zde žádná velkovýroba v západním pojetí. Veškeré produkty pocházejí z drobných farem, kde si farmáři zakládají na tradiční a poctivé výrobě. Cenově jsou potraviny obecně levnější než v České republice. Pro milovníky chutného jídla je Albánie v tomto ohledu doslova rájem na zemi. Měkké sýry, olivový olej, mnoho zeleniny, plody moře, velmi chutné dezerty a jedinečné pečivo ve všech svých formách. A kromě toho, že to všechno je neuvěřitelně chutné a levné, pak nic z toho neobsahuje žádné nežádoucí chemikálie ani geneticky upravované organismy.

2. Velmi laskavý a přátelský přístup k hostům

Je pravda, že host v Albánii je nejuctívanější osobou. Na vlastní kůži pocítíte, že místní obyvatelé jsou velice přátelští, otevření a pohostinní. Díky jejich srdečnosti hladce překonáte i jazykovou bariéru. Starší generace sice moc jazykově vybavená není,  s mnohými se přesto domluvíte italsky, řecky nebo rusky. Lidé z mladší generace pak naopak většinou ovládají několik jazyků a krom již uvedených se s nimi bez problémů domluvíte i anglicky. Místní obyvatelé jsou připraveni Vám kdykoliv  a s čímkoliv pomoci. Vzhledem k tomu, že Albánie otevřela své brány návštěvníkům relativně nedávno, přicházejí občané do styku s cizinci s velkým potěšením.  My Češi jsme mezi Albánci zvláště vítanými a respektovanými hosty díky dlouholeté historické spolupráci z dob RVHP. Každý zde zná Tatru, Liaz, Zetor a Škodu. Jen pro zajímavost, v roce 1968 byla Albánie jedna z mála zemí Varšavské smlouvy, která odmítla SSSR účast na okupaci Československa.

3. Unikátní kulturní dědictví

Historické a kulturní dědictví nádherné země fascinuje i zkušené cestovatele. Pokud se chcete nechat doslova "pohltit" atmosférou doby dávno minulé, pak určitě navštivte historická místa Butrint a Apollonia s jejich archeologickými nalezišti starověkých měst, sahajících do doby více než 2.000 let před naším letopočtem. Stejně tak středověké hrady a města, jako např. Kruja, Berat, Gjirokaster, a další určitě stojí za návštěvu. Za poznáním novodobé historie, zejména pak připomenutím hrůz páchaných komunistickým režimem pak můžete zavítat do Národního muzea v Tiraně.  

4. Příznivé ceny

V mnoha směrech jsou v Albánii ceny příznivější než v České republice. To se týká nejen jídla, ale i jiných produktů a služeb, jako oblečení, stavební materiály, ubytování, půjčovny, apod.. 

5. Nádherné pláže

Albánské pláže jsou pravděpodobně jedním z hlavních bodů v seznamu okouzlujících míst v Albánii. Patří k nejkrásnějším plážím nejen v Evropě, ale dokonce jedna z nich, v Ksamilu, je zařazena mezi deseti nejkrásnějšími plážemi na Světě. Zaujímají více než 300 km albánského pobřeží a na mnoha místech jsou stále ještě panenské, nedotčené turismem, což z nich činí jednoznačně evropský unikát. Na severu podél Jadranského moře převládají dlouhé, mělké písečné pláže, cca od středu na jih od Vlore podél Jónského moře naopak průzračné, tyrkysové, oblázkové a kamenité pláže.  

6. Chutné jídlo

Albánská kuchyně se nese ve středomořském stylu, kde základem jsou kvalitní a čerstvé suroviny, hlavně zelenina, sýry, olivy, ryby a mořské plody na pobřeží a kvalitní, zejména skopové a hovězí maso a sladkovodní ryby ve vnitrozemí. Typické je stolování ve skupinách, kdy účastníci společně sdílejí několika chodová menu. 

7. Neuvěřitelná rychlost vývoje

Albánie je zemí, která se v současné době velmi rychle rozvíjí, zejména díky evropským fondům. Jako houby po dešti vznikají ultramoderní hotely a nádherné vily. Nové silnice v zemi jsou doslova snem motoristů. Infrastruktura se stále zlepšuje a dnes mohou cestovatelé navštívit tak nádherná místa, jako jsou aquaparky, obrovská nákupní centra, kavárny a restaurace, noční kluby a mnoho dalších. Země má vysokorychlostní internet, který jí mohou závidět velká evropská města. Země se za pár let rozhodně stane jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Stručně řečeno, pokud hledáte vzrušující pocity a jste optimističtí ve světě, nevěnujete primárně pozornost počtu hvězdiček hotelu a systému all inclusive, pak byste tuto jedinečnou zemi rozhodně měli navštívit. Určitě je to jedno z nejkrásnějších míst ve „Starém světě“.

8. Okouzlující příroda

Jedinečná a nádherná příroda Albánie rozhodně přitáhne pozornost nejednoho cestovatele. Příroda země je překvapivě malebná a rozmanitá. Kombinuje nádherné Jaderské a Jónské moře s vysokou hradbou hor sestupující do malebných údolí. Zde vyvěrající vodní prameny se vyznačují léčivými a dokonce i léčebnými vlastnostmi. Když se podíváte na mapu, uvidíte, že většinu území země pokrývají pohoří, která sahají do nebe více než 2500 metrů nad mořem. „Albánské Alpy“ jako magnet přitahují milovníky horské turistiky. V horách je velké množství krásných stezek a co je nejdůležitější, příroda je nedotčená. Za nejvyšší vrchol je považována hora Korab s výškou 2764 metrů. Luxusní výhledy, čistý a čerstvý vzduch a klidná atmosféra zde jsou zaručeny. Podél pobřeží Jaderského moře se táhne úzká rovina se zbytky kopců a hřebenů. Velké plochy jsou vhodné pro zemědělství díky velmi úrodné půdě. V Albánii jsou také místa, která jsou podobná norským fjordům. Na rozdíl od Norska zde ale nepotkáte obrovské množství turistů a budete si moci užít bezvadnou scenérii nedotčené přírody. Zde je zachována příroda ve své primární podobě. V těchto místech se divoká zvířata cítí docela pohodlně. Můžete zde spatřit  vlky, medvědy, rysy, divočáky, srnce a mnoho dalších zástupců fauny. Na malém území země se nachází asi 250 jezer různých velikostí. Téměř každé velké město má své vlastní jezero. Obzvláště malebné jsou Ohrid (nejhlubší jezero na Balkáně), Shkodra a Prespa. Na hranici s Makedonií, kde hory klesají a tvoří obrovskou kotlinu, se nachází Ohridské jezero o rozloze 358 čtverečních kilometrů. Přestože u pobřeží se nachází mělká voda, jezero je poměrně hluboké s maximální hloubkou 288 metrů. Ohrid je svým původem podobný nedalekému jezeru Prespa, protože je také napájeno podzemními řekami. Známým obyvatelem jezera je vzácný druh pstruha, který se zde nachází, stejně jako na jezeře Bajkal. Ohridské jezero je zařazeno na seznam lokalit pod ochranou UNESCO.

9. Každý si může najít něco pro sebe

 Albánie je tak všestranná země, že i ten nejrozmarnější a nejnáročnější turista najde něco vhodného pro sebe. Chcete si užít nádherné pláže a čisté moře? Pak určitě pocestujete do Albánie. Chcete aktivně trávit svůj volný čas? Bude tu pro vás spousta zábavy. Chcete strávit dovolenou s rodinou, zejména s malými dětmi? V Albánii to bude rozhodně zábavné a na písečřných plážích i bezpečné. Chcete si odpočinout? V zemi existuje velké množství lázeňských zařízení, kde profesionálové ve svém oboru nabídnou ty nejlepší služby. Vyznáváte raději adrenalin a svobodu cestování bez všudepřítomných omezení?  Zejména milovníci karavaningu a motorkáři si zde přijdou na své. Stejně tak jako vyznavači horské turistiky, raftingu a jiných adrenalinových aktivit.

 

zpět